Pasitaiko nemažai atvejų, kai deimantai supainiojami su briliantais arba yra manančių, jog tai vienas ir tas pats, o šie žodžiai vartojami kaip sinonimai. Visgi yra toks posakis, kad „kiekvienas briliantas yra deimantas, tačiau ne kiekvienas deimantas yra briliantas“. Šis teiginys labai teisingas ir trumpai apibūdina brangakmenio skirtumus bei panašumus. Tačiau pakalbėkime kiek išsamiau, kuo skiriasi deimantai nuo briliantų.


Kas būdinga deimantams?

Deimantu vadinamas vertingas, bet neapdorotas akmuo. Šlifuojant, apdirbant ir suteikiant jam atitinkamą forma deimantas pamažu virsta taip visų damų mylimu brangakmeniu – briliantu.

Vizualiai neapdorotas deimantas nelabai primena brangų akmenį – jei nesate specialistas, tarp įvairių akmenukų galbūt net ir neišskirtumėte, jog tai yra šis vertingas akmuo. 

Galimos šlifuoto deimanto formos: ovalo; kvadrato; stačiakampio forma; taip pat aštuonkampio; ovalo, turinčio smailėjančius galus; kvadrato arba stačiakampio, turinčio tarsi nukirstus kampus; kvadrato forma su užapvalintais kampais; širdelės bei lašo formos. 


 

Kas būdinga briliantams?

Briliantu vadinamas brangakmenis, kuris gaunamas tam tikrais būdais apdorojant deimantą. Štai iš kur tas aukščiau minėtas posakis. Kiekvienas briliantas yra deimantas, nes taikant tam tikras technikas jis apdorojamas, kol virsta vertinguoju briliantu. Tačiau kiekvieno deimanto vadinti briliantu negalime, kadangi neapdorota medžiaga nepelno šio pavadinimo.

Svarbu tai, kad tik apvalios formos deimantas yra vadinamas briliantu. Pastarasis turi jam būdingą formą, taip pat šis brangakmenis išsiskiria briaunų skaičiumi – jų gali būti 57 arba 58. Svarbu tai, kad jei deimantas bus kitos formos, briliantu jo jau nebevadinsime. Būtent unikalus briliantinis pjūvis ir suteikia galimybę deimantą vadinti šiuo skambiu pavadinimu – briliantu. Minėtos briaunos išdėliojamos tam tikru būdu tam, kad nepriekaištingai atspindėtų šviesą –štai iš kur tas stebuklingas briliantų švytėjimas.


Tai visgi: deimantas ar briliantas?

Jei brangakmenis yra apdorotas tinkamomis technologijomis ir jam suteikta briliantui būdinga forma (apvali), jis turi 57 arba 58 briaunas, tuomet tai  briliantas. Jei akmuo neatitinka bent vieno iš minėtų aspektų, jį vadinkite deimantu.

Taigi esminis skirtumas tarp deimanto ir brilianto glūdi tame, koks pjūvis naudojamas deimantui apdoroti ir kokia forma suteikiama brangakmeniui.


Kas vertingesnis: deimantas ar briliantas?

Kuomet sakome, kad deimantas yra neapdorotas brangakmenis, o briliantu vadinamas tam tikra forma, pjūvio, tinkamai apdirbtas deimantas, atrodo, kad briliantas yra kur kas vertingesnis. Juk būtent šių akmenukų taip trokštame papuošaluose, tiesa? Tačiau kuris brangesnis, priklauso ne tik nuo to.

Briliantai turi savo vertingumo kriterijus, vadinamus 4C. Tie kriterijai yra spalva, dydis, švarumas, pjovimas. Svarbu tai, kad briliantai pagal spalvą taip pat vertinami dar kitoje skalėje – nuo D iki Z raidžių. Norintiems kokybiško brilianto, tačiau neturintiems galimybių išlaidauti rekomenduojama rinktis H–J raidėmis vertinamos spalvos briliantus – tokie bus puikus kainos ir kokybės santykis.

Kaip jau minėjome, deimantų ir briliantų kainai įtakos turi labai daug aspektų, pavyzdžiui, skirtingos spalvos, formos bei kiti. Tad pasakyti tiksliai, kas geriau vienu ar kitu atveju, galima tik įvertinus labai daug parametrų kiekvienu atveju.